SAKSAFON

Saksafon’un Bileşenleri

saksafonun bileşenleri

Saksafon malum tek parça değil. Aslında iyi ki değil yoksa kim taşırdı bir yerden bir yere. Gerçi S biçimli olanlar çok fazla parçalara ayrılmadığından taşıması ötekilere oranla biraz daha zor ancak parçalama sadece taşıma amaçlı değil tabi ki.

Genel olarak yukarıda yukarıda yazıldığı gibi şu parçalardan oluşur

  • Gövde (Body): saksafonun alt ve orta bölümünü kapsar.
  • Boyun veya deve boynu (Neck): orta gövdeden ağıza doğru uzanan parçası.
  • Bek veya ağızlık (Mouthpiece): boyun kısmına arasında doğal mantar malzeme ile bağlanır ve saksafonunuzun kalbi sayılır.
  • Kamış (reed): Bek üstüne monte edilir ve belli bir ömrü vardır.
  • Yüzük veya bilezik (ligature): bek ile kamışın birlikteliğini sağlayan yüzük diyebiliriz:)
  • Askı (Neck Strap): malum saksafonlar genel olarak uzun çalımlarda ağırlıktan dolayı sizi yorar askı ile boynunuza asarak bu sorunlardan kurtulmuş ve daha rahat bir çalıma kavuşmuş olursunuz.

 

Hazır set olarak aldığınız saksafonun’uzun ayriyeten taşıma çantası yanında olur. kimi zaman içinde beyaz eldiven ve mantarı yağlamak için yağ bulunur.

Bunlardan söz etmişken bir noktaya değinmek gerek yeni aldığınız yada alacağınız saksafonun yanında gelen bek sadece demo bek gibi birşeydir. öğrenme aşamasında size fazla fazla yeter ancak ilerletmeye başlayınca bek değişimi isteyeceksiniz. çünkü ses saksafondan önce bekten ve kamıştan çıkar bek ve kamış ne kadar size uygun ise bir okadar kaliteli tonlar elde edebilirsiniz.