ARDUINO

Arduino Nano Tamiri

Merhaba Sevgili Dostlar

Geçen gün Arduino nano üzerinden arduino pro mini kartımı programlarken yanlış bağlantı sebebi ile arduino nano katımı yaktım. Tabi ki hemen satış sayfalarına sarıldım yeni bir alım yapmak için ancak şöyle bir durdum yaw hobi amaçlı bir şey ne diye telaş yapıyorum bir tamir yolunu deneyeyim dedim ve kolları sıvadım

  1. Aşama : arıza tespiti
  2. Aşama : malzeme temini
  3. Aşama : tamir
  4. Aşama : mutluluk

 

1. Aşama : Arıza tespiti

internette yaptığım araştırmalara göre bu arduino nano kartları genel olarak diodlarını yakıyormuş. Bende kartı büyüteçle detaylı bir araştırdım ki; Tahminler doğru çıktı surface mount (yüzey montajlı parça) biçiminde olan bir diode bariz bir şekilde yanmış.

Şimdi asıl soru şu diode bu cinayeti işlerken tek başına mı öldürmüş bu arduino’yu yoksa suç ortakları varmıymış?

Cevabı bulmak için hemen basit bir deney yapalım. Bildiğiniz üzere diode bir yöne elektriği iletirken diğer yöne iletmeyen bir parçadır. Yani eğer kısa devre yaparsak test aşamasında bir an çalıştığını görüp durdurabiliriz

Bir ataç yardımıyla by pass yaparak test ettim ki evet sistem çalışıyor yani “katil diode”

2. Aşama : Malzeme teymini

Bir Gün ihtiyaç olur diyerek köşeye koyduğum intel pentium 2 işlemci ile çalışan intel bir anakart vardı. Bir inceleme sonucunda üstünde tam aynı olmasa da bu karta uyabilecek bir diyot buldum.

3. Aşama : Tamir

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta elinizde ince (kurşun oranı az) ve güzel bir pasta olması benim elimde o an olmadığından çivi yazısı gibi bir lehim performansı sergiledim. Bir diğer dikkat edilecek husus diyorların yanında yön bildiren bir küçük çizgi vardır o çizginin aynı yöne geldiğinden emin olun aksi halde hüsrana uğrayabilirsiniz.

4. Aşama mutluluk

Evet caaanım arduinom hayata döndü bir ameliyatla işlem tamam..

 

İyi kodlamalar dilerim.

İnşaat Mühendisi

Ekrem İzmir

EKREM İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir