SAKSAFON

Kamış seçimi.

Sizlerden gelen sorular üstüne bu konuya da bir el atma gereksinimi duydum.

Kamış, gitarın telleri gibidir. Ortalamada belli bir ömrü vardır ve aynı gitarda olduğu gibi kamışı değiştiğinizde adeta elinizdeki saksafonu komple değişmişçesine oldukça farklı tonlar elde etmenize olanak sağlar.

Öncelikle kamışı bir tanıyalım;

Kaba olarak 3 bölümden oluşur

 

  • kamışGövde; kamışın bek ile buluşup et ile tırnak gibi olduğu yerdir. Diğer bölümlerine göre kolayından aşınmaz zarar görmez. Markadan markaya kalınlık farkı gösterebilmektedir.

 

  • Orta kısım nam-ı diğer heart(kalp) kamışımızın kalbinden ne geçtiğini anlayacağımız bölümdür. Bu bölümde genelde müzik tarzlarına göre ve çalış şekillerine göre farklılık gösterebilir. örneğin klasik müzikçiler ince isterken caz severler kalın isteyebilmektedir.

 

  • Uç kısım; ağzımızın geldiği üflenilen bölümdür ve bu bölüm kalınlık bakımından oldukça önem arz etmekte olup ağız yapısı ve çalış biçimine göre değişiklik gösterecektir. Soruları duyar gibiyim” Heart te bu işi yapıyordu bu ne lahana turşusu?” diye ancak tam olarak aynı şey değil örneğin; heart kalın uç kalın istenildiği gibi heart kalın uç ince istenilebilir. Bu durumda kişinin alışkanlıkları ve dudaklarının fiziki yapısı oldukça önemlidir.

Genel açıklama yapmış olmama rağmen eminim ki, sizlerde benim yaşadığım gibi ya bir kamış alacağız da ne alacağız yahu diyorsunuzdur.

Bu konuya şöyle değineyim ilk olarak şunu bilin kamış alırken rakamlar göreceksiniz 1, 2, 3, yada 1/5,2/5 gibi gibi bu rakamlar 1 den yukarı doğru çıkar ve kalınlığı temsil eder.

Örneğin 1 > 1/5 veya 1/5 > 2 gibi

Bu aşamada yeni aldığınız saksafonda illa ki bir kamış vardır. Bir bakın o kamışı kullanırken zorlanıyor musunuz? eğer evet ise üzerinde yazan rakamın daha küçüğünü tercih edin ancak en küçük rakamı değil çünkü aşırı ince kamış notaları çıkarmanız konusunda size engel teşkil edebilir.

Buraya kadar tamam sanırım şimdi gelelim marka seçimi konusuna dediğim gibi elinizdeki kamışı kendinize referans olarak kullanın. Markalara göre numara anlayışı farklıdır.

kamış kalınlığı

Tabloda göreceğiniz üzere oldukça farklılık vardır.

Umarım kamış seçimi konusunda kararsız müzisyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

Çok sesli günler dilerim..