BİR İNSAN

Stres

Stres

Küçükten büyüğe herkesin dilinde dolaşan stres; ingilizce karşılığı baskı anlamına gelmesine rağmen türkçemizde çok enteresan kullanımları olmuştur.

Frustrated student

Biri bana Ekrem bir inşaat mühendisi olarak stres nedir dese alanın yüke bölümüdür yani yük/alandır derim. Biraz daha açacak olursak stresi üstünüzden atmanız için ya yükü azaltacaksınız yada alanınızı genişleteceksiniz demek oluyor.

Bu stresi oluşturan faktörler arasında yükü arttıran şey yapma yapamama düşünceleridir.

Biyolojik açıdan baktığınızda küçük bir arama ile karşınıza falanca hormon şurdan gelir filanca hormonla birleşir organlar cozutur falan filan. Bir dünya bilgiyle karşılamamanız içten bile değilken aslında hepsi gereksiz bilgiler.

Sebep açık;

  • PARA
  • KADIN
  • SAĞLIK

Sadece bu 3 faktör 🙂 yok stres hormonuymuş yok da bozulan homeostatik  dengenizmiş vs vs ne kafa karıştırıyorsunuz milletin arkadaş..

Hayatında bu 3 faktörü denge altında tutan insanlara bakın huzurlu, mutlu, sakin, 80-90 yaşında torunlarıyla oynayabilen insanlar.

Az önce de dediğim gibi bunların az olması da problem çok olması da dengeyi sağlamanız yeterli olacaktır “3 kadın yeter 4 ü ne yapacaksın 2 de az geliyor” gibi değil tabi ki 🙂

EKREM İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir