SAKSAFON

Saksafon nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Uzun bir süre önce başladığım, saksafon serüveninin ilk adımı tabi ki saksafonu tanımak oldu. Bu adımda saksafon seçimi önemli bir yer almakta. Genel olarak Saksafon nedir bir inceliyelim.

Bazı kaynaklara göre Antoine joseph amcamızın saksafonun mucidi gibi gösterse de daha detaylı araştırmalarımda şunu gördüm ki, çok ciddi emekler harcamış olsa da, aslen anonim bir müzik aletidir. 1800 lü yıllarda klasik ve ordu müzikleri için kullanıma başlamış olsa da caz müzik üstadları çok daha benimsemiş ve her fırsatta kullanıma sokmuştur. Günümüzde ise jazz, blues, pop, rock, techno hatta bazı ilahilerde bile kullanımını duyabilirsiniz.

Tabi ki Malum o kadar kullanım alanı geniş bir enstrümanın oldukça fazla çeşitleri ve oldukça farklı üreticileri var. “Tamam be ekrem kısa kes edebiyatı!!” dediğinizi duyar gibiyim:)

Şöyle bir saksafon çeşitlerine bakalım:

 

1. Xaphoon Saksafon

Son yıllarda; bambo kamışı ve saksafon bek’i ile üretilen pocket sax lakabıyla satılan bir saksafondur. Tipi blok flüt’ ü andırsa da sesi hakkında yorumu siz yapın.

 

2. Soprillo Saksafon

Ebat bakımından xaphoon saksafona yakın bir ebata sahip bir saksafon olsada sesin farkını göz önünde bulundurmamak oldukça zor.

 

3. Sopranino saksafon

Metal üretimde olan ailenin en küçüklerinden biri olan sopranino, sopranoya oldukça benzemesine rağmen oktav farkı olduğundan sesler farklıdır. Ancak kullanımı Soprano kadar sık değildir.

 

4. Soprano saksafon

Klarnet’e benzeyen tipi ile saksafon ailesinin en ince sesli en kibar olanıdır ancak saksafon’a ilgisi olmayanların “klarnet bu yaa” demesi kaçınılmaz sondur. Özellikle taşımasının kolay olması nedeniyle ve ara enstrüman görevi görebilmesiyle kullanıcıların merakını cezbediyor. Tabi ki konudan alakasız insanlar için illa saksafon dediğin S formunda olmalı.

 

5. C – soprano Saksafon

Soprano saksafonu ailesinin do ses çeken türevi.

 

6. Mezzo – Soprano Saksafon

Soprano ailesinin fa çekeni. 🙂

 

7. C – Melody Saksafon

 

8. Saxello Saksafon

Saksello aslında alto türevi bir enstrüman gözlemlerime göre 2 ses eksik ona göre bu sayede daha küçük bir hale gelmiş ses olarak ta göreceksiniz ki oldukça yakın.

 

9. Alto Saksafon

Sanırım Dünya’da en fazla satışı ve kullanımı olan bu olsa gerek(benim de dahil).  Asıl sebep kardeşi soprano ve abisi tenor un seslerine sahip olması (kısmen) tenor un taşımasına göre daha rahat. Oldukça kulak doygunluğu hissi veren alto konuyla alakasız insanların da “ooo saksafon mu çalıyorsun” dedirten S yapısına

 

 

10. Tenor saksafon

Aşk şarkılarının vaz geçilmezi olan tenor sesi alto ya oranla biraz daha bass olduğu gibi taşıması kullanımı biraz daha zor bir saksafondur. İlk görüşte boynunun kıvrak yapısı ve daha uzun olmasıyla ayırt edebilirsiniz.

 

11. Bariton saksafon

Bariton saksafon ses olarak hepsinden daha bass olduğundan genelde tek çalana az rastlanır genellikle ya bir orkestra içinde yada bir gurup enstrümana renk versin diye kullanılır. Bu nedenle ilk olarak bariton ile başlamak çok önerilmez.

 

12. Bass Saksafon

 

13. Contrabass saksafon

 

14. Sub – Contrabass Saksafon

 

15. Tubax Saksafon

 

 

Evet genel olarak 15 çeşitten bahsettim ancak aslen çok daha fazla. Aldığı notaya göre veya yapıldığı malzemeye göre çeşitlendirilmiş ancak üstteki 15 çeşidin türetilmesinden elde edilen çeşitler onlar. Bu nedenle hiç bahsetmeye gerek duymadım.

 

Yeni başlamayı düşünenler için genelde alto önerilir. Bunun nedeni çok tercih edilen olması ve diğerlerine oranla orta seslerde gezmesi. Tabi ki tercih sizin gördüğünüz üzere enva i çeşit saksafon var.

 

Makaleyi yazarken anlattığım bir çok saksafonun birlikte olduğu bir düet ile karşılaştım. Sizlerle paylaşmadan geçmek istemedim.

 

 

Saksafon çeşitleri ile ilgili umarım fikir sahibi yapabilmişimdir. Soru ve görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz..

EKREM İZMİR

3 Comments

Diana

Phil I was so pleased to get your email about the new title Holy Highway ! I had a rqsueet from a member of our congregation that our choir sing this song. I love it as well, and thought it would make a great choral piece. Problem was, I couldn’t find a choir arrangement for it, and I was going to have to write out parts. Honestly, I was putting it off. Without sophisticated music printing software, it was going to take alot of extra time. As a wife, mother of 3, music minister and piano instructor, extra time is something I don’t have. When I got your email notice, my heart jumped! I ordered Holy Highway for our choir, and what’s more, our pastor touched on the subject of this piece the VERY DAY our choir was to begin working on it! It’s a GOD THING!!! We’re set to sing it during worship service in two weeks, and I’m so excited! Thanks for bringing great music to the web! Your site is very user-friendly, and I love being able to have my order in an instant!!!! Keep em coming!Sincerely,Terri MinorProvidence Baptist ChurchClanton, AL

Reply
EKREM İZMİR

First of all, thank you for your comment. Best wishes I wish you success.

Reply
Burcu

teşekkürler

Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir